Alkoholizm to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Niepokojące jest to, że z problemem tym borykają się także młodzi ludzie. Mimo że informacje na temat alkoholizmu pojawiają się coraz częściej w mediach i różnego rodzaju publikacjach, to nadal pokutują stereotypy: że alkoholicy piją codziennie; że to niemożliwe, by młode inteligentne osoby, były uzależnione i że piwo to przecież nie alkohol.

Niestety to wszystko nie do końca prawda. Alkoholikiem może stać się każdy, zarówno ładnie ubrana kobieta na wysokim stanowisku, jak i bezrobotny mężczyzna po pięćdziesiątce. Poza tym z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ponad 65 proc. 15-latków i około 79 proc. 17-latków w ciągu ostatnich 30 dni piło alkohol.

Trzeba więc uświadomić sobie, że żyjemy wśród osób dotkniętych alkoholizmem, a może nawet sami znajdujemy się na jakimś szczeblu rozwoju uzależnienia. Warto więc wiedzieć, jakie są najczęstsze objawy alkoholizmu:

  • Utracona kontrola nad piciem - osoba uzależniona przestaje kontrolować ilość wypitego alkoholu. Za każdym kolejnym kieliszkiem sięga po następny, wszystko wówczas przestaje się liczyć. Alkoholik zastanawia się tylko nad tym, jak zdobyć następną porcję alkoholu.
  • Zmiana tolerancji picia - wypicie tej samej ilości alkoholu co dawniej, powoduje u osoby uzależnionej słabsze niż kiedyś efekty. Alkoholik żeby się upić, musi wypić znacznie więcej alkoholu niż dawniej.
  • Objawy abstynencyjne - gdy osoba uzależniona przerywa picie lub zmniejsza jego ilość, wówczas pojawiają się nieprzyjemne objawy, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jest to przede wszystkim: ból głowy, nudności, uczucie niepokoju, drżenie mięśni, poty itp. Alkoholik jest w stanie załagodzić te objawy jedynie wypiciem kolejnej porcji alkoholu.
  • Koncentracja życia wokół alkoholu - dla osoby uzależnionej alkohol staje się czymś bardzo ważnym w życiu codzienny. Pomaga załagodzić smutki i dobrze się bawić. Alkoholik szuka okazji do wypicia i robi wszystko, by z niej skorzystać.
  • Zaburzenia pamięci i świadomości - po wypiciu alkoholu, pojawiają się dziury pamięciowe. Alkoholik nie pamięta niektórych wydarzeń. Trudno także mu sobie przypomnieć, co robił podczas picia alkoholu.

Przeczytaj również: