Każda osoba, która chce uporać się z uzależnieniem od alkoholu, powinna zacząć leczenie od odstawienia używek i całkowitej abstynencji. Dla ludzi nie uzależniony wydaje się to bardzo łatwe, jednak dla alkoholików jest to zadanie, które czasami przerasta ich możliwości.
Żeby pomóc osobie uzależnionej w porzuceniu złego nałogu, często stosuje się odtruwanie organizmu, tzw. detoks. Detoksykacja używana jest zazwyczaj w przypadkach, kiedy pacjent ma problemy z samodzielnym odstawieniem alkoholu. Dla wielu alkoholików jest to duży problem, z uwagi na bardzo silne odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości.

Po długotrwałym zażywaniu alkoholu pacjent wkracza w fazę zespołu odstawiennego, zwanego też zespołem abstynencyjnym, który jest bardzo nieprzyjemny, a czasami nawet niebezpieczny. Dotyka on zarówno sfery psychicznej jak i fizycznej osoby uzależnionej. Do najczęstszych objawów zespołu odstawiennego należą:

  • niekontrolowane drżenie mięśni,
  • tiki nerwowe,
  • mdłości,
  • stany lękowe,
  • depresja,
  • zaburzenia snu,
  • majaczenia.

Objawy te odczuwane są najsilniej w pierwszych dniach trzeźwienia, dlatego bardzo ważna jest wówczas stała opieka pielęgniarska i terapeutyczna. Jeżeli uzależnienie trwało długo i nie było leczone, to może się okazać, że samodzielne odstawienie alkoholu nie będzie możliwe.

Detoks

TabletkiDetoks polega na wyprowadzeniu z krwi pacjenta substancji szkodliwych i dostarczaniu brakujących pierwiastków. Podczas leczenia uzupełniane są niedobory elektrolitów, a także podawane zostają witaminy z grupy B.W tej fazie walczy się również z pojawiającymi się symptomami zespołu abstynencyjnego, jak lęk, drżenie rąk i zaburzenia świadomości. Dzięki tym działaniom organizm ma szansę zregenerować się, a także odbudować uszkodzone narządy wewnętrzne.

Detoksykacja organizmu jest pierwszym i najważniejszym krokiem do dalszej walki z nałogiem. Trzeba bowiem pamiętać, że odtrucie samo w sobie nie leczy uzależnienia, ale znacząco poprawia samopoczucie pacjenta i daje mu siły do dalszego leczenia.

Przeczytaj również: